Geçmişten Günümüze Granit


Granit, yerkürenin milyonlarca yıl süren jeolojik oluşum dönemlerinde kuvars, feldispat ve mika gibi çeşitli minerallerin birleşmesiyle oluşmuş doğal yapı malzemesidir. Bu değişik minerallerin kompozisyonunun meydana getirdiği doku yapısı ve zengin renk skalasının oluşturduğu estetik görünüm ve sağlamlık, granitin tarih boyunca aranılan en sert yapı malzemesi olmasına neden olmuştur.

Eski çağlarda elde edilmesi ve işlenmesi çok zor şartlarda gerçekleştirilen granit, günümüzde ileri teknoloji ve gelişmiş üretim teknikleri ile işlenerek mimari projelerde istenilen boyut ve formlarda üretilerek doğal, sağlam, estetik ve prestijli bir yapı malzemesi olarak kullanım olanağına kavuşmuştur.

Granit uzun ömürlü ve sağlam bir yapı malzemesi olarak her türlü iç ve dış cephe kullanımlarına olanak tanımaktadır. Doğadaki en sert yapı malzemesi olması nedeniyle granit diğer yapay malzemelerde görülebilecek dezavantajları taşımaz.

DOĞAL GRANİTİN AVANTAJLARI

Hijyeniktir, estetiktir, sert cisimlerin darbelerine dayanıklıdır, doku ve rengini hep muhafaza eder, ısıdan etkilenmez, yanmaz, periyodik bakım gerektirmez. Yapı içi iklimi muhafaza eder, yapıları dış etkenlerden korur.

Günümüzde artık her alanda doğal olan tercih edilmektedir. Giysilerimizin kumaşlarının ipek, keten, pamuk olması ya da ev tekstilinde perdede, döşemeliklerde, aynı kumaşların kullanılmasının daha sağlıklı olması gibi, yapı malzemelerinde de yapay malzemelerden kaçınıp doğal olan tercih edilmelidir.

 

DOĞAL GRANİT NERELERE UYGULANIR?

Mutfak ve Banyo Tezgahları
Merdiven Basamak ve Rıhtları
Denizlik, Kapı Eşiği, Süpürgelik
Asansör ve Kapı Söveleri
Dış Cephe Kaplamaları
Zemin Kaplamaları
Bankolar
Kolon Kaplamaları, Peyzaj Objeleri

E-BÜLTEN

E-Bülten üyeliğimiz ile Granitaş yeniliklerinden haberdar olun.